Co można fotografować? | Rodzaje fotografii (część 1)

Fotografię cenię z mnóstwa powodów i co jakiś czas w pojawiajacych się tutaj wpisach o jakimś aspekcie wspominam. Dzisiaj nie tylko wspomnę, ale i się nad nim bardziej pochylę. Wyznam, że uwielbiam fotografię za to, że ma tak wiele do zaoferowania i że można w tematach fotografowanych obiektów przebierać w prawo, w lewo, wzdłuż i wszerz. Każdy znajdzie coś dla siebie i będzie miał pełne pole do tego, aby się w tym realizować.

Mi osobiście, jak zresztą można zauważyć chociażby po blogu czy Instagramie, najbliżej do fotografii z człowiekiem w roli głównej. To właśnie ten pierwiastek ludzki daje mi najwięcej frajdy, zwłaszcza gdy mogę go z czymś zestawić. Uwielbiam oglądać przepiękne zdjęcia krajobrazów czy miast, ale sama niezbyt się w tym odnajduję. Po prostu nie czuję tego szczególnego czegoś i sądzę, że każdy kto choć ciut dłużej wykonuje zdjęcia wie o czym mówię. Są rzeczy, które sprawiają ogromną frajdę, gdy się je fotografuje i są takie, które nie wywołują w nas zbyt wielkich emocji.

Jestem zwolenniczką zdania, że warto próbować wszystkiego, aby właśnie świadomie wybrać to w czym później się ewentualnie będziemy specjalizować. Żeby dokonać jakiejkolwiek decyzji musimy posiadać jakąś wiedzę o możliwościach i ten wpis jej właśnie dostarczy. Przyjrzymy się fotografii pod względem tematów jakie mogą w niej występować. Oczywiście to będzie bardzo ogólnikowy post, który ma za zadanie zarysować Ci skalę możliwości. Wgłębiając się w dany aspekt odkryjesz, że tam są kolejne opcje i jeszcze kolejne, i że to w sumie studia bez dna, w której można się cały czas rozwijać.

RODZAJE FOTOGRAFII ZE WZGLĘDU NA TEMAT

Nie może być inaczej rozpoczniemy od tych, gdzie ludzie grają główną rolę. Do każdej kategorii znalazłam też idealnie oddające temat fotografie, żadna z nich nie jest moja. Raz, że tak jak wcześniej wspomniałam nie działam w każdym aspekcie. Dwa, że chcę Ci pokazać prace, które mnie osobiście zachwycają. Przedstawić co można wykonać, co wypracować i prawdziwie zainspirować najlepszymi.

Fotografia portretowa

Powinna nam się kojarzyć przede wszystkim z twarzą i z oczami, na które kładzie się tutaj ogromny nacisk. Zdjęcie tego typu ma za zadanie przedstawić nam ludzką mimikę, emocje jakie kolokwialnie rzecz mówiąc w danym człowieku siedzą. Możemy uchwycić tylko twarz, możemy całą sylwetkę, wystylizowaną na jednokolorowym tle, albo w domowych warunkach. Tutaj zaczyna się właśnie to zgłębianie tematu, które otwiera przed nami setki kolejnych możliwości. Jedno jest pewne fotografia portretowa cieszy się ogromną popularnością, sami dzięki aparatom zamontowanym w telefonach bardzo często ją wykonujemy pstrykając sobie chociażby selfie i prawdę mówiąc nie sądzę, żeby to się miało zmienić. Portret od samych początków fotografii cieszył się ogromną sławą i tak zostało po dziś dzień.

Dobrze zrobione zdjęcie portretowe jest niezwykle poruszające i samo w sobie opowiada już niesamowitą historię, pozwala w pewien sposób poznać tę osobę po drugiej stronie.

.

Fotografia kobieca/ sensualna/ buduarowa

To ten typ fotografii, który wymaga wielkiej umiejętności pracy z drugim człowiekiem, mamy bowiem do czynienia z kobietami, które chcą na zdjęciach zatrzymać swoje piękno, ale pokazać się również z bardziej wyrazistej i jednocześnie delikatnej strony. Patrząc po setkach naprawdę słabych zdjęć w internecie, odnoszę wrażenie, że to kawał ciężkiego chleba do zgryzienia. Dobra fotografia kobieca to umiejętnie dobrane światło, to niewulgarne pozy działające na zmysły, bardzo często piękna bielizna albo zmysłowo rozpięta część garderoby. Dla mnie to ukazanie kobiecości na najwyższym poziomie, z pełną klasą i smakiem.

Fotografia ślubna

Temat niezwykle chodliwy, wydaje mi się, że początkującym fotografom też kojarzący się ze swego rodzaju renomą i wysokimi zarobkami. Tak przynajmniej wynika z przeprowadzonych przeze mnie rozmów. Zdecydowanie jest to wymagająca działka, chociażby pod aspektem fizycznym, gdzie spędzamy na nogach lekką ręką około 10h, mając w pogotowiu sprzęt, który w którymś momencie też daje się we znaki. Obdarza się nas bardzo dużą odpowiedzialnością, bowiem takie wydarzenie z założenia ma być jedynym w życiu i wiadomo, że każdy chciałby aby pamiątka z tego dnia była prawdziwie wyjątkowa. W temat fotografii ślubnej wchodzą przygotowania przed samą ceremonią, faktyczne zawarcie związku małżeńskiego i wesele, a także w zależności od oferty zdjęcia w plenerze, na poprawinach czy jeszcze wcześniej sesja narzeczeńska. To kompleksowa usługa, w której pewne elementy są stałe i niezmienne i choć każdy ślub jest inny, niezwykły to każdy też ma swoją powtarzalność, która podobno po latach pracy może się znudzić. Dużo zresztą o takiej fotografii mówi Jacek Siwko w swoim podcaście, który Ci ostatnio polecałam. Jeżeli temat Cię interesuje to najlepiej skierować się właśnie tam.

Fotografia ciążowa

Wymyśliłam sobie, że przejdziemy przez tematy z ludźmi w miarę logicznym ciągiem. Dlatego po ślubie postawiłam na temat ciąży. Przedstawiam ten temat osobno ponieważ w ostatnim czasie pojawia się coraz więcej osób specjalizujących się właśnie w tym temacie. Z takich pierwszych dość prosty sesji przeszliśmy do fotografii stylizowanej, gdzie fotografowie bawią się fakturami, światłem czy makijażem i tworzą małe dzieła sztuki. Wchodzą w temat otwierają się przed nami oczywiście dalej drzwi i możemy mówić o sesjach plenerowych, studyjnych czy aktach ciążowych. Temat jest naprawdę rozbudowany i patrząc na popularność w internecie na pewno jeszcze niewyczerpany.

Fotografia noworodkowa

No to idąc za ciosem, przyjrzyjmy się kolejnej kategorii, gdzie dopiero co narodzone dziecko jest głównym jej tematem. Z tego też się zrobiła niesamowicie rozbudowana sprawa i niech świadczy o tym fakt, że wielu fotografów robi na ten temat swoje kursy. To o tyle ważny aspekt, że to chyba jeden z tych niewielu przypadków, gdzie nie poszłabym bez żadnego przyuczenia. Sesje noworodkowe to sesje z istotkami, które najczęściej nie mają nawet dwóch tygodni. Dziecko wtedy jest podobno najłatwiejsze do układania, jakkolwiek to nie brzmi, ale jest wtedy też małym okruszkiem, któremu w moim poczuciu zbyt łatwo można zrobić krzywdę. Dzieci są wtedy bardzo wrażliwe na światło, równie mocno na temperaturę… jest masa aspektów z których trzeba zdawać sobie sprawę. Dlatego osobiście na miejscu rodzica nie oddałabym dziecka do stylizowanej sesji, w której bezpośrednio nie biorę udziału, komuś kto nie wie jak ma się z nim obchodzić i nie ma tego w żaden sposób potwierdzonego. Zdjęcia noworodków mogą wyjść naprawdę piękne, jest wiele cudownych prac, które to potwierdzają, ale trzeba umieć je zrobić i zachowywać się z tym plastycznym organizmem. Drugą opcją są oczywiście zdjęcia, w których dziecko nie jest zawiązywane w lnianą chustę i układane na poduszkach, a trzymane przez rodziców w swoich własnych ubrankach, tutaj jednak też przydałaby się jakaś podstawowa wiedza, jak pracować z takim małym człowiekiem.

Fotografia rodzinna

Kolejny życiowy etap i kolejny fotograficzny temat, który wymaga umiejętności pracy z drugim człowiekiem, przede wszystkim tym małym. Zdjęcia rodzinne to bardzo wdzięczny temat i niezwykle często jest tak, że jeżeli rodzina jest zadowolona ze zdjeć, to po pewnym czasie wraca na kolejne, zapewniając nam swego rodzaju ciągłość. Skupiamy się na pokazaniu relacji, miłości i bliskości. Pod uwagę jednak musimy brać fakt, że siłą rzeczy pracować będziemy w tym przypadku z dziećmi w różnym wieku, a dzieci mają to do siebie, że najczęściej działają według własnego zamysłu i nie zawsze robią to o co się je prosi. Trzeba więc potrafić je zagadać, zdobyć ich zaufanie, aby czuły się przy nas komfortowo, a zdjęcia nie wyszły sztucznie. Tu bardzo duży czynnik ma aspekt ludzki, współczynnik cierpliwości i umiejętności dostosowywania się do błyskawicznie zmieniającej się sytuacji.

Fotografia imprezowa

Zawiera w sobie wszystkie możliwe wydarzenia, jakie możemy w życiu przeżywać. Poczynając od chrzcin, pierwszych urodzin, komunii świętej, osiemnastki, studniówki, wieczoru panieńskiego, kawalerkiego i tak dalej, i tak dalej. Nie spotkałam się jeszcze ze specjalizacją tylko w jednym z wymienionych wydarzeń i sądzę, że się nie spotkam. Fotografia imprezowa bowiem rządzi się swoimi prawami i choć niby te imprezy nie są ze sobą na pierwszy rzut oka powiązane, to prawda jest taka, że wszystkie opierają się na tym samym. Na ujęciach wszystkiego, zarówno ludzi, jak i miejsca, ozdób czy dobrej zabawy. To chyba też jedna z najbardziej popularnych sfer fotografii, a przy okazji prawdziwa szkoła fotografowania.

Zrobiliśmy więc przegląd tematów z człowiekiem w roli głównej, sądzę, że przybliżyłam wszystkie ogólne zagadnienia. Każde z nich ma swoje własne rozszerzenia i jeżeli się tylko danym tematem zainteresujesz to z całą pewnością, prędzej niż później do nich trafisz. To jest właśnie wyjątkowe w aspekcie wykonywania zdjęć, że te możliwości poruszanego tematu i sposobu w jaki to można zrobić tak naprawdę nigdy się nie kończą. Za tydzień druga część, gdzie pochylimy się rodzajom fotografii w której to przedmioty odgrywają główną rolę. Na dzisiaj to wszystko, daj znać jeżeli coś Ci się dzięki temu wpisowi rozjaśniło, albo coś więcej chciałbyś wiedzieć.

Do następnego.

Dodaj komentarz