Co można fotografować? | Rodzaje fotografii (część 2)

Przeszliśmy ostatnio przez rodzaje fotografii, w których głównym tematem jest człowiek, czas zatem omówić zagadnienia, w których to inne obiekty wychodzą na plan pierwszy. Jest ich naprawdę sporo, a różnice pomiędzy nimi jest widoczna już na pierwszy rzut oka i nikt raczej nie pomyli sportowych tematów z fotografią jedzenia. Każdy z tych typów rządzi się swoimi zasadami i każdy z nich wymaga swojego charakterystycznego zestawu umiejętności. Tak jak pisałam już w pierwszym wpisie o tej tematyce, warto spróbować różnych rodzajów fotografii i przekonać się na własnej skórze co w nas powoduje szybsze bicie serca, a obok czego możemy przejść całkowicie obojętnie.

Rodzaje fotografii ze względu na temat

Ponownie każdy temat będzie zobrazowany odpowiednimi fotografiami i żadna z nich nie będzie moja. Raz, że tak jak wcześniej wspomniałam nie działam w każdym aspekcie. Dwa, że chcę Ci pokazać prace, które mnie osobiście zachwycają. Przedstawić co można wykonać, co wypracować i prawdziwie zainspirować najlepszymi.

Fotografia kulinarna/ żywności

Zacznijmy od rzeczy najsmaczniejszych w tym całym zestawieniu. Nie wiem jak Ty, ale ja jestem zwolenniczką zdania, że je się także oczami i jak doceniam ładnie wyglądające danie podczas podawania, tak samo doceniam dobrze zrobione zdjęcia jedzenia, które mają mnie przekonać, abym coś ugotowała czy zamówiła. Faktycznie dobrze wykonana fotografia kulinarna działa na zmysły i potrafi na coś narobić ochoty, co chyba jest największym komplementem dla tego kto ją wykonał. W tego typu tematach bowiem przede wszystkim o to chodzi, by pokazać jedzenie tak atrakcyjnie, by ktoś chciał go spróbować. Popularność tej dziedziny fotografii nastała stosunkowo niedawno i to przede wszystkim za sprawą mediów społecznościowych. Gastronomia weszła tam dość swobodnie i to zarówno od strony restauratorów jak i gości, którzy uwieczniają ładnie wyglądające dania, by wrzucić je na swoje story. Oprócz tego coraz większa sławą cieszą się blogerki i blogerzy kulinarni, którzy też doskonale sobie zdają sprawę, że to zdjęcie i dobrze wyglądające danie najwięcej „sprzedaje”. To też ten typ fotografii, który jest nośny przez cały rok i nie musimy się martwić sezonowością.

Fotografia krajobrazu

Dziedzina mocno żywa, która w tym momencie – wielkiej popularności dronów, wkracza na kompletnie inny wymiar robienia zdjęć. Oczywiście nie każdy musi po nie sięgnąć, nie da się jednak nie zauważyć, że naprawdę wielu to robi i powstają z tego rzeczy niesamowite. Fotografia krajobrazowa kojarzy się w pierwszym odruchu ze zdjęciami w kalendarzach, ale prawda jest taka, że jej zakres jest o wiele szerszy, a zrobienie faktycznie dobrego zdjęcia krajobrazowego nie jest wcale tak proste jakby mogło się wydawać. Niezaprzeczalnie potrzebne jest zamiłowanie do natury, aby móc pokazać ją z tej najpiękniejszej strony.

Wszystkie prace, które Ci zaprezentuję jako przykłady, są autorstwa Pauliny z bloga https://vryga.pl. Tak wyszło, że mam słabość do wykonywanych przez nią fotografii, w dużym stopniu dlatego, że połączyła świetnie fotografię krajobrazową, przyrody jak i portretową. No i spełnia swoje marzenia, jednocześnie działając fotograficznie, co dla mnie jest jeszcze w sferze pragnień. Kobieta inspiracja, zdecydowanie polecam ją odwiedzić.

Fotografia przyrody

Tutaj skupiamy się przede wszystkim na dzikich zwierzętach i prawdą jest stwierdzenie, że zdecydowanie wymagana jest cierpliwość i wytrwałość. To w tej dziedzinie fotografowie potrafią godzinami leżeć zakamuflowani w trawie, by za pomocą odpowiedniego sprzętu, bez ingerencji w siedlisko danego zwierzęcia, bez strasznie go i bez narażania swojej osoby, zrobić idealne zdjęcie. Czasem to są ułamki sekund, gdy chmury nie zasłaniają słońca, a zwierzak, którego obserwujemy spogląda w naszą stronę. Te ujęcia potrafią być prawdziwie magiczne. Dostojne, piękne, ukazujące całą wyjątkowość natury.

Fotografia przyrody to też zdjęcia roślinności, tutaj zadanie jest o tyle ułatwione, że ona zazwyczaj nigdzie się nie rusza i trudno ją wystraszyć, a głównym zmiennym punktem jest światło, na które czasami trzeba poczekać.

Fotografia makro

Prawdę mówiąc zastanawiałam się czy nie wspomnieć o niej jedynie w aspekcie wyżej wymienionej fotografii przyrody, ale doszłam do wniosku, że czymś kompletnie innym jest leżenie ukrytym w trawie z długoogniskowym obiektywem, a czym inna praca na niewielkich odległościach, bardzo często mając tylko ułamek sekundy na zrobienie tego jedynego zdjęcia. Fotografia makro chyba najbardziej kojarzy się z takim lekko nierealnym aspektem rzeczywistości. W głównej mierze dlatego, że na pierwszym plan wyłania się to wszystko na co na codzień nie zwracamy zbytnio uwagi i co też oglądamy z całkowicie innej perspektywy. Nie da się ukryć, ze najczęściej poruszanym tematem w tej dziedzinie fotografii są po prostu owady i rośliny, i to też w jakiś sposób trzeba czuć.

Lubię oglądać zdjęcia makro, ale nie mam swoich ulubionych twórców w tym aspekcie i też nie śledzę tematu na bieżąco, dlatego poniżej prezentuje Ci kilka prac z konkursu igpoty z poprzedniego roku, znalezionych na stronie spidersweb. Podrzucam link, dla wszystkich zainteresowanych, bowiem tam zamieszczono zdecydowanie więcej prac.

https://spidersweb.pl/2019/07/galeria-najlepszych-zdjec-makro-konkurs-igpoty.html

Fotografia architektury

Kolejny aspekt, który dobrze zrobiony potrafi wywołać wielkie estetycznie doznania. Są takie zdjęcia, które sprawiają, że trzeba zbierać szczenę z podłogi i takie starałam się Ci pokazać w poniższych przykładach. Zdjęcia architektury to przede wszystkim zabawa liniami, teksturą, perspektywą, a czasem i światłem. Tutaj potrzebna jest zarówno wiedza techniczna jak i równie przydatne okazać się może rozeznanie w elementach sztuki. Wiedza na temat architektury może okazać się sporą podporą do zachwycających fotografii.

Fotografia uliczna

To ten rodzaj fotografii, który powstaje niezaplanowany, gdzie jesteśmy obserwatorem wydarzeń na pozór ze sobą nie powiązanych i gdzie nasza rola sprowadza się do tej uważności, wyłapania odpowiedniego momentu. To fotografie, które uznaje się za zapis tego jak przedstawia się stan danego społeczeństwa i tego jakie to społeczeństwo jest. Inne obrazki będziemy oglądać na polskich ulicach, jeszcze inne na włoskich czy argentyńskich.

Fotografia uliczna ma to do siebie, że najczęściej pozbawiona jest głównego tematu i powstaje w ramach wielkiej spontaniczności. Tutaj jest miejsce na reporterskie zacięcie i artystyczne wyrażenie własnej duszy. To bardzo szeroka nisza, do której można podejść na swój indywidualny sposób.

Fotografia modowa

Kojarząca się przede wszystkim z wielkimi kampaniami reklamowymi znanych projektantów, okładkami prestiżowych pism, najnowszymi kolekcjami ubrań i chudymi modelkami, na których każda rzecz leży lepiej niż najlepiej. Tak samo jak fotografia ślubna wiązana z uznaniem i dużymi zarobkami , co w dużym stopniu jest prawdą, przez fakt jak szeroko takie fotografie są wykorzystywane. Z całą pewnością potrzebna jest umiejętność pracy z drugim człowiekiem i przyda się wiedza z zakresu fotografii portretowej. Jakby nie patrzeć to właśnie na niej opiera się bowiem ten typ zdjęć.

Fotografia produktowa

Skoncentrowana jakżeby inaczej na pokazaniu w jak najbardziej interesujący sposób różnego rodzaju przedmiotów. Takie zdjęcia wykonywane są przede wszystkim dla agencji reklamowych, które puszczają je dalej i tym sposobem trafiają one do różnorodnych, odpowiednio tematycznych czasopism, portali internetowych czy na bilbordy.

Oczywiście obecność agencji reklamowej nie jest już żadnym wymogiem w tym aby być takim fotografem i jakżeby inaczej udowodniły nam to social media. Instagram jest pełen pięknych zdjęć produktowych. W tym momencie największą popularnością cieszą się kompozycje zwane „flat lay”, gdzie konkretny produkt pokazywany jest w otoczeniu różnych dodatków. Dobrze zrobione zdjęcia można bezpośrednio tworzyć dla marki i nie potrzeba już żadnego pośrednika.

Fotografia sportowa

Osoba działająca w tym temacie powinna nam się kojarzyć z długimi, ciężkimi i drogimi obiektywami, które pozwalają ze sporej odległości zarejestrować konkretną sytuację odpowiednio blisko i które przystosowane są do tego, aby ich tryb pracy nie utrudniał zrobienia zdjęcia przedmiotu czy człowieka w ruchu. W ogromnym skrócie, działają tak, żeby zdjęcie wyszło ostre i odpowiednio naświetlone. Tutaj liczy się bowiem przede wszystkim refleks, często na równi stawiany z cierpliwością i wyczekiwaniem na ten odpowiedni moment. Ten często jest wart naprawdę wiele.

Dobrym pomysłem, aby rozpocząć przygodę z fotografią sportową jest współpraca z konkretnym klubem albo rozpoczęcie od niszowych dyscyplin.

Przeszliśmy zatem przez wszystkie rodzaje fotografii, ze względu na temat jaki poruszają i wokół, którego się skupiają. To oczywiście bardzo ogólne opisy, sądzę jednak, że w pełni wystarczające abyś rozeznał się w sytuacji i mógł zdecydować czy coś Cię choć odrobinę interesuje czy też kompletnie nie. Zastanów się z kim czy przy czym chciałbyś pracować, jeżeli trzeba spróbuj wszystkiego i skup się na tym przy czym czujesz największą frajdę, co sprawia, że chciałbyś działać i się rozwijać. Fotografia to piękna dziedzina, w której jest miejsce dla każdego. Dla Ciebie i Twojego spojrzenia także. Nie myśl o tym, że gdzieś jest hermetyczne środowisko, albo że coś jest mniej opłacalne, jeżeli coś się czuje i robi się to naprawdę dobrze pojawiają się możliwości, o których na początku drogi można nawet nie marzyć. Skup się na chwili obecnej, bierz aparat w ręce i działaj, trzymam za Ciebie kciuki!

Do następnego!
Kasia

Dodaj komentarz