Najlepsze cytaty o fotografii

W czasach liceum moje wszystkie kalendarze były przepełnione cytatami, które wywarły na mnie większe wrażenie. Spisywałam sobie je z książek, facebookowych tablic, filmów, wypowiedzi innych ludzi. Gromadziłam, chociaż sama nie wiedziałam po co. Idealnie jednak oddawały moje ówczesne podejście, a teraz z sentymentem do nich wracam i co równie ciekawe, wiele z nich nadal wzbudza we mnie te same pozytywne uczucia. Słowa mają niesamowitą moc, potrafią rozpalić tłumy, natchnąć czy zapoczątkować coś wielkiego. Mają też siłę inspiracji, albo walnięcia obuchem w łeb i zmuszenia człowieka do oprzytomnienia. Dzisiaj podzielę się z Tobą tymi w temacie fotografii, zdaniami, które na różnym etapie różnie na mnie działały i działają dalej.

Mogą stać się dla Ciebie inspiracją, sprawdzą się też jako opis do wstawianych w social mediach zdjęć. Decyzja i punkt odniesienia jest już Twoją indywidualną sprawą.

„Dwanaście świetnych fotografii każdego roku to wspaniały plon”

Ansel Adams

Jeden z tych cytatów, który dotarł do mnie najwcześniej i zbiegł się w czasie z przemyśleniami na temat szanowania klatki w aparacie. Kiedyś było to wymuszone, filmy z ograniczoną ilością miejsca, brak kart pamięci o dużej pojemności, sprawiały, że wykonywane kadry były bardziej przemyślane, a fotograf bardziej znał swój aparat. Niewątpliwie postęp w fotografii jest przeolbrzymi i błogosławieństwem jest to, że możemy tworzyć więcej, o wiele łatwiej. W tym wszystkim chodzi jednak o to, żeby tworzyć to co ma faktycznie wartość, coś co jest po prostu wyznacznikiem jak najlepszej jakości, a nie na potęgę naciskać spust migawki, sądząc, że może coś z tego wyjdzie. Nie wszystkie zdjęcia muszą nam wychodzić, chodzi o to, żeby rozsądnie się w tym rozwijać.

„Nie istnieją reguły opisujące dobrą fotografię, są tylko dobre fotografie.”

Ansel Adams

Ponownie wypowiedź, którą wygłosił Ansel Adams i znów coś co jest dla mnie ogromnie wielkim drogowskazem w fotograficznym zajęciu. Prawdę mówiąc nigdy nie miałam poczucia, że muszę wpisać się w jakiekolwiek kanony, że moje prace powinny podobać się konkretnym osobą i spełniać dane warunki. Od zawsze fotografia była dla mnie formą wyrażania swojego spojrzenia na świat, a więc rzeczą niezwykle indywidualną i właśnie to zawarte jest moim zdaniem w tym jednym zdaniu. To, że zdjęcia odbieramy emocjonalnie, że każdy może ocenić je inaczej i że to nasza osobista sprawa jak do tego podjedziemy. Nie mamy jednak do czego biec jeżeli chodzi o jedną objawioną prawdę, bo takiej nie ma. Wszystko co tworzymy z szczerych pobudek ma wartość.

„Które z moich zdjęć jest moim ulubionym? To, które zrobię jutro.”

Imogen Cunningham

Stałe doskonalenie się, nie osiadanie na laurach, nie oddawanie się jednostkowym sukcesom, skupienie się na tym co dopiero nadejdzie, co może się wydarzyć i zostać zatrzymane na zdjęciach. Nie ma co aż nazbyt przywiązywać się do swoich prac, bo mimo tego, że mogą wzbudzać w nas miliardy pozytywnych odczuć, nie powinny niczego zdominować. Ważne jest to co jeszcze możemy zatrzymać, co jeszcze możemy stworzyć.

„Fotografia nie jest związana z patrzeniem, lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym, na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić, aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia, cokolwiek odczuwali.”

Don McCullin

Z natury jestem człowiekiem niezwykle empatycznym, zresztą wyszło mi to nawet w teście Gallupa, nic więc dziwnego, że to właśnie na emocjach opieram swoje postrzeganie świata. To w taki sposób spośród wielu rodzajów fotografii wybrałam tę, która sprawia mi najwięcej frajdy i to na tej zasadzie staram się robić swoje zdjęcia. One muszą mi się podobać, muszą wywoływać we mnie jakieś emocje, abym je gdziekolwiek komukolwiek ośmieliła się pokazać.

„Fotografia jest dla mnie sztuką obserwacji. To umiejętność znalezienia czegoś interesującego w zwykłym miejscu. Odkryłem, że nie jest zbyt istotne co widać – istotne jest to, co potrafisz z tym zrobić.”

Elliott Erwitt

Dokładnie tak, każdy temat może być interesujący. To tylko i wyłącznie kwestia naszego spojrzenia i tego jak potrafimy je oddać jest wyznacznikiem tego czy w ogólnym odbiorze temat będzie interesujący czy też nie. Ciekawą sprawą są tu chociażby ćwiczenia polegająca na tym, aby przedstawić przedmiotu codziennego użytku w niestandardowy sposób albo sfotografować swój zwyczajny dzień z jakieś innej perspektywy. Czasem niewiele potrzeba, aby to co na pierwszy rzut oka nudne i doskonale znane, nas zaskoczyło.

„Podstawy natury technicznej łatwo jest opanować, a tak naprawdę chodzi o działanie twórcze.”

Joanna Helander

Kolejny cytat, który prawdziwie uwielbiam i który chętnie pokazałabym każdemu twórczo działającemu człowiekowi. Każde zagadnienie ma swoje techniczne aspekty, które są w różnym stopniu interesujące. Warto znać ich strukturę i ich zasady, ale nie stanowią one nic poza pewnym stelażem, którego można się trzymać, albo który całkowicie można zignorować. Najważniejszym wyznacznikiem w procesie tworzenia ma być to co gra nam w duszy.

„Rutynowo fotografuję w myśli wszystko, co widzę”

Minor White

Takiego, nazwijmy to spaczenia, nabawia się chyba każdy działający z pasji fotograf. W którymś momencie postrzeganie życia przez zdjęcia które można by było wykonać staje się czymś naturalnym, a człowiek łapie się na tym, że podczas spaceru myśli o tym gdzie można byłoby się ustawić, żeby uzyskać jeszcze lepszy efekt albo zauważa coś, co idealnie nadawałoby się do zatrzymania w kadrze, bo nas w jakiś sposób poruszyło. To takie zatrzymywanie chwil w wersji demo.

„Przykazanie dla fotografów i innych twórców: nie pożyczaj duszy od innego artysty, choćby nie wiem jak ci się spodobała, ponieważ w tym samym momencie stracisz swoją duszę, która jest źródłem wyjątkowości tego, co robisz.”

 Joanna Maria Rybczyńska

Bardzo, ale to bardzo ważna sprawa do której na blogu na pewno jeszcze w przyszłości się odniosę. Ani nie pochwalam, ani nie rozumiem kopiowania kogokolwiek pod względem twórczości. Jestem kobietą, która uważa, że zdrowy egoizm to fantastyczna sprawa i zdecydowanie wolę aby moje zdjęcia kojarzono z moim nazwiskiem, aby mój styl był właśnie mój i by ludzie nie uznawali mnie za kopię, której coś tam nie wyszło. To oryginał zawsze i wszędzie będzie lepszy, bo był po prostu pierwszy. Nawet jeżeli coś w nim nie będzie w pełni grało, to właśnie do niego będą się zawsze wszyscy odnosić. Wierzę, że najlepszą opcją jest skupienie się na realizacji swoich pomysłów, jak to napisał w swoim felietonie, autor bloga Aseptyczny, Adrian Błachut : „ Raz przyklejonej łatki bardzo ciężko się pozbyć. Jeśli zaistniejesz w powszechnej świadomości jako wannabe, pozostaniesz wannabe na bardzo dlugo. Pamiętaj, że lepiej w ogóle nie mieć stylu, niż posługiwać się już rozpoznawalnym stylem kogoś innego. Jeśli nie masz stylu, możesz życ nadzieją, że doczekasz się go z czasem, doświadczeniem i świadomością swojej fotografii. Zżynając odbierasz sobie tę szansę.” Tyle w temacie.

„Krytykować to znaczy wmawiać autorowi, że zdjęcie należałoby zrobić nie tak jak autor zrobił, tylko tak jak zrobiłby krytyk gdyby potrafił”

Sergiusz Mitina

Biorę tutaj pod uwagę niczym nieuzasadnioną krytykę bazującą na indywidualnym widzimisię, gdzie osoba krytykująca guzik się zna, aparatu nie trzymała w ręce i jedyne na czym bazuje to na stwierdzeniu, że „również może mieć swoją opinię”. Pewnie, że może, a Ty nie musisz się nią wcale przejmować. Różne mogą być wizje, różnorodne podejście do tematu, nigdy, ale to absolutnie nigdy nie będziemy wstanie wpisać się w estetykę każdego człowieka. Przejmować powinniśmy się zdaniem osób, które znają się na rzeczy, siedzą długo w temacie i rozumieją, że styl można mieć różny, a przede wszystkim wyrażają swoją krytyką, żeby nam pomóc, a nie pokazać kij wie co. Jeżeli od takich osób pojawią się głosy krytyczne, w większej ilości niż jeden czy dwa, to warto się zatrzymać i zastanowić, czy może przez przypadek nie mają racji. Tylko wtedy.

„Zdarzają się chwile, gdy nie masz przy sobie aparatu i wówczas widzisz najwspanialszy zachód słońca lub najpiękniejszą scenę, jaką zawsze chciałeś zobaczyć. Nie przejmuj się tym, że nie możesz go sfotografować. Usiądź i rozkoszuj się tym widokiem”

DeGriff

Na sam koniec tego cytatowego wpisu słowa, które w Internecie przewijają się dość często i gęsto, a które wydaje mi się nie potrzebują większego komentarza. Fotografia to fantastyczna sprawa, ale nic nie zastąpi po prostu cieszenia się daną chwilą, przeżywania jej w momencie jej zaistnienia. Nie wszystko musi być uwiecznione na zdjęciach.

Tak przedstawia się lista dziesięciu najlepszych, moim zdaniem, fotograficznych cytatów. W różnych zapiskach znalazłam ich całkiem sporo, więc możliwe, że wpis tego typu się jeszcze na blogu za pewien czas pojawi, co Ty na to? Daj znać, które słowa wywarły na Tobie największe wrażenie, a może masz jakiś swój ulubiony cytat w temacie, który się tutaj nie znalazł? Koniecznie się nim podziel.

.

Trzymaj się i do następnego!

Dodaj komentarz