Podcast o fotografii? 3 propozycje skąd czerpać wiedzę.

W ostatnim czasie bardzo polubiłam się z podcastami i prawdę mówiąc poświęcam na ich słuchanie bardzo wiele czasu. Słucham rzeczy związanych z talentami Gallupa, na tematy social mediów i to zazwyczaj w języku angielskim, aby go choć trochę podciągnąć, wiele o podróżach. Nie byłabym jednak sobą, gdybym nie znalazła też czegoś na temat fotografii. Moim głównym kanałem jest zazwyczaj Spotify i to od niego zaczynam poszukiwania jakichkolwiek materiałów audio, jeżeli być też całkiem szczerym to i na nim je kończę. Ta platforma jest bowiem dla mnie, na ten moment, najwygodniejsza i spokojnie mogę sobie na niej tworzyć swoją bazę plików audio.

Podcasty, które Ci dzisiaj zaproponuje, aby się w ogóle pojawić w zestawieniu musiały spełnić dwa bardzo ważne warunki. Po pierwsze musiałby być konkretne, merytoryczne i dawać tak dużą wartość jak się tylko da. Po drugie nadal pojawiają się na danym kanale nowe materiały. Chciałam podzielić się z Tobą czymś, co jest żywe i z czym można w jakikolwiek sposób na bieżąco wchodzić w interakcję. Nie lubię czekać tydzień czy dwa za nowym odcinkiem i całe szczęście nie muszę bo cała trójka ma naprawdę rozbudowane archiwum

NIEZŁE APARATY

Zacznijmy od podcastu, na który natrafiłam jako pierwszy. Jego autorem jest Jacek Siwko, fotograf ślubny, który swoje treści w takiej audio formie tworzy już od ponad trzech lat. Nagranie ukazuje się raz albo dwa razy na miesiąc i najczęściej, żeby nie powiedzieć, że prawie zawsze ma formę wywiadu. Zaproszeni goście doskonale wiedzą o czym mówią, w wielu przypadkach to nazwiska, które są dość znane w branży. Kanał nastawiony jest przede wszystkim na tematy związane z fotografią ślubną i rodzinną. Znajdziemy na nim wskazówki techniczne jak chociażby te zawarte w odcinku o prowadzeniu Instagrama czy właściwym stosowaniu SEO. Bardzo dużo tam marketingu, mnóstwo różnorodnych doświadczeń równie różnorodnych osób i masa inspiracji. Odcinki trwają zazwyczaj około godziny i trzeba oddać, że ten czas jest dobrze wykorzystany, a ja jeszcze ani razu nie miałam uczucia znudzenia podczas słuchania. Mimo tego, że fotografia ślubna nie jest moim obecnym punktem koncentracji, to słucham z wielką przyjemnością, bowiem ta wiedza w wielu przypadkach jest uniwersalna i wystarczy ją odnieść do swojej sytuacji. Z ręką na serduchu polecam. Warto tam zajrzeć i posłuchać.

FOTOGRAFICZNIE RZECZ BIORĄC

Moim drugim odkryciem jest kanał prowadzony przez Szymona Kasolika. Ponownie fotografa ślubnego i choć forma prowadzenia podcastu jest podobna, mamy tutaj również przede wszystkim wywiady, to dobór zapraszanych gości jest już zgoła odmienny. Szymon nie zamyka się tylko na jedną gałąź fotograficznego tworzenia i rozmawia z postaciami, które po prostu są dobre w tym co robią. Znajdziemy u niego rozmowy z fotografką psów, autorem zdjęć do wielu prestiżowych magazynów, zwolennikami tylko fotografii analogowej czy człowiekiem, który zajmuje się robieniem zdjeć surferów w Polsce, co jakby nie patrzeć jest dość wymagającym zawodem i zdecydowanie bardzo niszowym. Goście są naprawdę barwni i niezwykle ciekawi. Ponownie jedna rozmowa to około godzinny czas, który mija bardzo szybko. Iloma ja się już rzeczami zdąrzyłam zainteresować dzięki temu kanałowi, a jeszcze nie wysłuchałam wszystkiego. Podcast powstaje od dwóch lat i treści regularnie pojawiają się co mniej więcej dwa. Podziwiam ogromnie za systematyczność i za to, że faktycznie są to merytorycznie bardzo dobrze przygotowane materiały. Ogromnie też mi się podobają notatki wykonywane już do samego podcastu i to z jaką rzetelnością jest przedstawiany rozmówca. Już z tego można bardzo wiele dowiedzieć się o danym fotografie i poznać jego style. Świetna sprawa! Bardzo, ale to bardzo lubię słuchać.

ZAWÓD FOTOGRAF

To jest moje najświeższe odkrycie. Autorem podcastu jest Kuba Ociepa, dla odmiany w naszym zestawieniu, fotoreporter, który przez wiele lat pracował dla Gazety Wyborczej. Człowiek, który jeszcze w inny sposób podszedł do tematu, jak mówi na wstępie ” rozmawia z zawodowcami o tym jak zarabiać na swojej pasji, jakie umiejętności warto rozwijać jako przedsiębiorczy fotograf i jak się nie wypalić jako artysta”. Nic w sumie nie muszę tutaj dodawać, bowiem dokładnie te kilka słów idealnie opisuje to jaką treść znajdziemy na kanale Zawód Fotograf. Mnie niesamowicie urzekła różnorodność zapraszanych gości, widoczna już w przeglądaniu tytułów poszczególnych odcinków. Każdy rozmówca to kompletnie inna bajka, na pozór punktem łączącym jest tylko aparat w ręku. Pytanie czy na pewno? To ponownie dobrze zrealizowany kanał, na którym treści pojawiają się równie regularnie od dwóch lat. Obecnie słucham go często i gęsto, takie nagrane rozmowy osób z branży są chyba najlepszym co może być, nic tak bowiem nie rozszerza spojrzenia na dany temat jak wypowiedzi osób, które już w tym dłużej są i nie jeden chleb na tym zjadły.

Ciekawa jestem ilu osobom cała trójka jest dobrze znana? Dajcie też znać, jeżeli macie inne podcasty godne polecenia. Wpis był tworzony z myślą o osobach, które dopiero poszukują wiedzy w takiej formie. Chciałam Wam nieco ułatwić sprawę i mam nadzieję, że się to udało?

_________________________________________________________________________________________________________________________

Zobacz, co jeszcze dla Ciebie przygotowałam:

Do następnego!

Ten post ma 3 komentarzy

  1. Jacek

    Kasiu, bardzo mi miło, że słuchasz Niezłe i polecasz je na swojej liście. Jestem Ci za to ogromnie wdzięczny. <3

    1. admin

      Trudno nie polecać jednego z najlepszych podcastów w tym temacie. Pozdrawiam ciepło słuchając właśnie odcinka, gdzie gościem jest Agnieszka Tylka 🙂

Dodaj komentarz